Bojnický zámok

Klenotom Bojníc, mestečka pri Prievidzi, je „rozprávkový” Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Zámok je miestom, ktoré vďaka svojej autentickej atmosfére rozprávok a čias minulých priťahuje návštevníkov zďaleka. Jeho priestory sa pravidelne využívajú pre natáčanie fantastických filmov a rok čo rok sa v ňom organizujú originálne podujatia, z ktorých si najväčšiu pozornosť zaslúžia júnový Rozprávkový zámok a jarný Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Na mieste dnešného zámku pritom pôvodne stálo drevené hradisko, pretvorené časom na gotický hrad a neskôr renesančný zámok, ktorý do jeho súčasnej podoby nechal prestavať gróf Pálfi pod vplyvom tradičnej architektúry Francúzska a Talianska.

Medzi najväčšie unikáty Bojnického zámku patrí obrazová kolekcia Bojnický oltár, slziaci náhrobok grófa Pálfiho, Anjelský strop v Zlatej sále a Turecká sála. Do tunajšej hradnej studne je privádzaná voda z kvapľovej jaskyne pod zámkom. Ďalším lákadlom bezprostredného okolia zámku sú predstavenia skupiny historického šermu Bojník a stála scéna sokoliarov Aquila.

Neoddeliteľnou časťou zámockého areálu je park a lesopark, ktorý dotvára jeho pôsobivú kulisu. Pred zámockým vchodom stojí známa šesťstoročná Bojnická lipa kráľa Mateja s obvodom okolo 12,5 m. Sám kráľ rád chodieval do Bojníc a pod lipou usporadúval rôzne hostiny a porady.

Sledujte nás na
sociálnych sieťach

#treehousesk